TEKNOLOJİNİN ZARARLARI

TEKNOLOJİNİN ZARARLARI
İnsanoğlu kendi iradesiyle hareket edebilen bir varlıktır. Teknolojiyi geliştiren insanoğludur insanlar sorumsuzca davranışlarda sergileyebilir.
işte teknolojide buna örnektir.

Teknolojinin
insan ve doğa hayatına zarar verdiğini bile bile üretmek sorumsuzca bir davranıştır.ülkemizde birçok teknoloji kurbanı vardır.bazı insanlar teknoloji yararlı der.
teknolojinin
yararlı olduğunu düşünsek bile ki bu doğru değil insanoğlunun bunu yanlış kullanacağını biliyoruz.ama zararlı. zararlı olduğunu düşünürsek te akla bir çok şey gelir işte bunlardan bahsedeceğiz teknolojinin birçok zararı vardır.hem kişisel hem de toplumsal bakımdan.
hadi sırf bunlar var diyelim ama bir tek bu değil eski zevkimizi de alıp götürdü.teknoloji insanı geliştirir derler.tam aksine.teknoloji insanı geliştirmez değiştirir.örnek veriyim.bilgisayar gelişme demektir derler.bilgisayar çağın teknolojisidir.
Ama bilgisayarda insanı zarara iten şeylerde vardır.hem iyi hem kötü diye bir şey olmaz.kötü iyi varsa iyiyide götürür.bilgisayarın içinde bazı değil bir çok kötü site program vb şeyler vardır.
o zaman bilgisayarı bir teknoloji değil zamanımızı boş ve zararlı şeylerle çalan bir alet olarak tanımlarız.teknolojinin zararlı olduğu zaten çok bariz.ahhhhh eski toplumlarımız nerede derler.şimdiki ahlak başka derler.ben bunun nedenini ispatlı bir şekilde söyleyeyim.
örneğin eski toplumlarda teknoloji yoktu.ama şimdi var.ve bu yüzden teknoloji zamanımızı çaldığı içn insana insan yüzü ne ahlak yüzü görebiliyor.
bir çok teknolojik alet var artık.insanlar bu gelişen teknolojinin saçma sapan şeyleriyle ilgileniyor.birçok teknoloji var evet.ama çoğu teknoloji insanı kötüye itiyor.geriye kalanın ise insana pek faydası dokunmuyor.toplumsallık demek saygı sevgi kardeşlik ahlak demektir.
benim toplumsallıktan sözüm teknolojiyle ilgilenmeyen bir toplum.ama teknoloji bizim zamanımızı çalıyor toplum yüzü göremiyoruz.zaman kıymetli bir hazinedir hem de çok kıymetli.
teknoloji ise insanı yaşamdan koparan tembelliğe iten saygısızlaştıran insana hem de çevreye zarar veren toplumu düşüren alçaltan bir saçmalıktır.ve maalesef ki yazıklar olsun ki insan yaşamını belirleyen ve tüm toplumu ilgilendiren bir hazineyi bir anlık insanı ateşe atan zevke saçmalığa değişebiliyorlar.
ben teknoloji iyi de diyebilirim.ancak demiyorum. çünkü teknolojiyi insan yararına icat ettik diyip insan zararına da geliştiriyorlar.teknoloji yüzünden dünyamız nereye gidiyor bir bakın.
ben teknolojisiz bir yaşam istiyorum.işte o zaman toplumsallık artacak insan her şeyi hazırdan değil kendi çabasıyla üretecek dünya temiz olacak insan sağlıklı olacak nefes alacak hayvanlar bitkiler rahatlayacak.doğamız denizimiz gökyüzümüz sağlıklı olacak sevgi saygı dostluk iletişim artacak ölümler azalacak.teknolojiyi insn zararına geliştiriyorlar.örneğin hiroşima. örneğin ırakta üretilen füze insanı öldüren insanlık duygusundan mahrum bırakan sorumsuzlaştıran teknoloji.teknolojinin olmadığını düşününce insanlıkla yaşayan sağlıklı uzun ömürlü zevkli bir toplum gördük teknolojiyle her şey artık çok basit.ama teknoloji olmadan her şeye emek veriliyor.

birde teknoloji varken tek yararı insanının işini daha çabuk ve yorulmadan yapması zaten insan dünyaya bir şeylere çaba vermek için gelmiştir.bir işi teknolojiyle yapmışsan o iş değildir zaten.

insan ömrünü uzatacak şeyler üretiliyor dediler teknoloji için ancak öyle bir teknoloji üretildi ki bakın insanlık elden gitti şimdide doğa elden gidiyor.
teknoloji doğa olaylarını önleyecek şeyler geliştirmeye çalışsa da bunları üretirken yarardan fazla zarar vermeleri bunları önlemiyor zıttına dünyayı da elden çıkarıyor.teknoloji insan işini kolaylaştıran belirli şeyleri önleyendir.ancak insan dediğin emek vermelidir.yarar etmeye çalışsalar da teknoloji şimdiden kaybetti. bir şeylerin yararına gidelim derken zararına gittiler ve doğa yok oluyor.
yani teknoloji kaybediyor.teknolojisiz hayat olmaz diyenler için de eskiden nasılda oluyordu.hem de daha zevkli emek veren insanlık duygusu içeren sağlıklı ve temiz bir yaşamdır..

TEKNOLOJİNİN ZARARLARI

Teknoloji insanların hayatlarını yoluna koymak için tasarlanmıştır. Her yıl çok daha fazla araba yollara çıkmakta. bu yeni araçlar önceki modellerden daha çevreyle barışık olmasına rağmen, artan araç sayısını inkar edemez.. Teknolojinin çevresel etkileri sadece son zamanlarda idrak edildi.

• Ozon incelmesi ve delinmesi – otomobiller ve aerosol kutuların fazlalığına bağlı olarak
• Yağmur ormanlarının katledilmesi – toprakların genişletilmesi, kağıt ürünleri için kesim gibi…, hayvan endüstrisi için milyonlarca hayvanın üretilebileceği çayırlar yaratmak için.


Gerek termik santrallerden, gerekse fabrika bacalarından, araba egzozlarından çıkan zehirli gazlar, gün geçtikçe atmosferdeki havayı daha da kirletiyorlar. Sadece havayı kirletmekle kalmıyor, çok yoğunlaştığı zaman, asit yağmuru şeklinde toprağı da etkiliyorlar. Hava kirliliğine yol açan gazların insan sağlığını nasıl etkilediği yıllardır araştırılan bir konu. Hava kirliliğinde en çok açığa çıkan gazlardan biri olan sülfürdioksit, solunum yolu problemlerine yol açıyor; üstelik akciğer dokusunu da zedeliyor. Monoksit, sinir sisteminin çalışmasını etkiliyor. Kurşun ise çocuklarda beyin zararlarına yol açıyor. Yine bol miktarda bulunan nitrojendioksit, nefes almayı güçleştirirken astıma da neden oluyor.

Bugün çoğu insanın karşı karşıya kaldığı elektromanyetik alanların zararları sigara içmek, nükleer radyasyon, yoğun hava kirliliği,kronik yetersiz beslenme ve benzerlerinden olasılıkla daha az zararlıdır. Ancak maruz kaldığımız alanların günden güne artıyor olması ve etkilerinin ancak uzun vadede ortaya çıkabilecek olması bu durumu değiştirebilir.

Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda çocukluk çağı kanserlerindeki artışın epidemiyolojik olarak gösterilmesi ile tüm bu konudaki araştırmalar US National Academy of Sciences (Amerikan Bilimler Akademisi) tarafından tekrar incelenmiş ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu Amerikan Bilimler Akademisi tarafından kabul edilmiştir.

Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin (0-300 Hz) kanser riskini artırdığını göstermektedir. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokularıdır.

Nükleer santrallerde atom çekirdekleri parçalanarak enerji sağlanır.Atomun çıkardığ ısı enerjisi yüksektir,ama çıkardığı radyasyon ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanır ve uzun yıllar radyasyon yayar.Ayrıca santraldeki ufak bir sızıntı milyonlarca canlının radyasyona maruz kalmasına sebep olacaktır.Örneğin;1986 yılında Rusya'da Çernobil Nükleet Santrali'ndeki sızıntıdan 3milyon insan radyasyona maruz kalmış,radyasyon,Karadeniz kıyılarına kadar ulaşmıştır.

Teknolojinin zararları çoktur.Örneğin küresel ısınmanın altında yatan sebep sanayi devrimi ile artan co2.Burdan da şu yorum çıkıyor insanlar konforuna konfor kattığı sürece teknoloji zarar vermektedir.Bakın önceden atlarla uzun yolculuklar yapardık şimdi otomobiller ile ama arasındaki en büyük fark biri çevreyi kirletmiyor zaten onun doğasında var birisi ise küresel ısınmaya katkıda bulunuyor.rnBiraz maddelersek:rn-İnsanları tembelliğe itiyor.rn-Daha çok insan ölüyor(savaş teknolojileri)rn-Doğa zarar görüyor.rn-İşsizlik artıyor(sanayide robotların kullanımı)


evet teknolojinin zararları çoktur,özellikle belli bir yaş aralıgındaki gençleri ve çocukları son derece olumsuz etkilet teknoloji!! gökhan arkadasın somut örneklerinin yanında sosyo-kültürel duruma olan olumsuz etkilerinide ben söyleyim.mesela teknolojinin artmasıyla toplumun her kesiminde bir iletişim kopuklugu oluşmuştur,kimse kimseden yardım istemez fikir danışmaz duruma gelmiştir.. eskiden yoktu bu kadar adsl-cep tel.rı falan ama daha dolu dolu yaşanırdı herşey daha bi başkaydı dünya,kitap okutulurdu 10 sene öncesine kadar çocuklara..şimdi ise kitap okumayan ve teknolojinin ortaya çıkardıgı popüler-kültür yozlaşmasının etkisi altına aldığı bir nesil yetişmekte ülkemizde!!! çok yazık hemde çok !!!!!!!!!!!!!!!!!insanoğlu kendi iradesiyle hareket edebilen bir varlıktır.teknolojiyi geliştiren insanoğludur.insanlar sorumsuzca davranışlarda segileyebilir.işte teknolojide buna örnektir.teknolojinin insan ve doğa hayatına zarar verdiğini bile bile üretmek sorumsuzca bir davranıştır.ülkemizde birçok teknoloji kurbanı vardır.bazı insanlar teknoloji yararlı der.teknolojinin yararlı olduğunu düşünsek bile ki bu doğru değil insanoğlunun bunu yanlış kullanacağını biliyoruz.ama zararlı. zararlı olduğunu düşünürsekte akla bir çok şey gelir işte bunlardan bahsedeceğiz.teknolojinin birçok zararı vardır.hem kişisel hemde toplumsal bakımdan.hadi sırf bunlar var diyelim ama bir tek bu değil eski zevkimizide alıp götürdü.teknoloji insanı geliştirir derler.tam aksine.teknoloji insanı geliştirmez değiştirir.örnek veriyim.bilgisiyar gelişme demektir derler.bilgisiyar çağın teknolojisidir. ama bilgisayarda insanı zarara iten şeylerde vardır.hem iyi hem kötü diye birşey olmaz.kötü iyi varsa iyiyide götürür.bilgisayarın içinde bazı değil bir çok kötü site program vb şeyler vardır.o zaman bilgisayarı bir teknoloji değil zamanımızı boş ve zararlı şeylerle çalan bir alet olarak tanımlarız.teknolojinin zararlı olduğu zaten çok bariz.ahhhhh eski toplumlarımız nerede derler.şimdiki ahlak başka derler.ben bunun nedenini ispatlı bir şekilde söyleyeyim.örneğin eski toplumlarda teknoloji yoktu.ama şimdi var.ve bu yüzden teknoloji zamanımızı çaldığı içn insanne insan yüzü ne ahlak yüzü görebiliyor.bir çok teknolojik alet var artık.insanlar bu gelişen teknolojinin saçmasapan şeyleriyle ilgileniyor.birçok teknolji var evet.ama çoğu teknoloji insanı kötüye itiyor.geriye kalanın ise insana pek faydası dokunmuyor.toplumsallık demek saygı sevgi kardeşlik ahlak demektir. benim toplumsallıktan sözüm teknolojiyle ilgilenmeyen bir toplum.ama teknoloji bizim zamanımızı çalıyor toplum yüzü göremiyoruz.zaman kıymetli bir hazinedir hemde çokkıymetli.teknoloji ise insanı yaşamdan koparantembelliğe iten saygısızlaştıran insana hemde çevreye zarar veren toplumu düşüren alçaltan bir saçmalıktır.ve malasef ki yazıklar olsunki insan yaşamını belirleyen ve tüm toplumu ilgilendiren bir hazineyi bir anlık insanı ateşe atan zevke saçmalığa değişebiliyorlar.ben teknoloji iyi de diyebilirim.ancak demiyorum. çünkü teknolojiyi insan yararına icat ettik diyip insan zararınada geliştiriyorlar.teknoloji yüzünden dünyamız nereye gidiyor bir bakın. ben teknolojisiz bir yaşam istiyorum.işte ozaman toplumsallık artacak insan herşeyi hazırdan değil kendi çabasıyla üretecek dünya temiz olacak insan sağlıkılı olacak nefes alacak hayvanlar bitkiler rahatlayacak.doğamız denizimiz gökyüzümüz sağlıklı olacak sevgi saygı dostluk iletişim artacak ölümler azalacak.teknolojiyi insn zararına geliştiriyorlar.örneğin hiroşima. örneğin ırakta üretilen füze insanı öldüren insanlık duygusundan mahrum bırakan sorumsuzlaştıran teknoloji.teknoojinin olmadığını düşününce insanlıkla yaşayan sağlıklı uzun ömürlü zevkli bir toplum gördük teknolojiyle herşey artık çok basit.ama teknoloji olmadan herşeye emek veriliyor.birde teknolji varken tek yararı insanının işini daha çabuk ve yorulmadan yapması zaten insan dünyaya birşeylere çaba vermek için gelmiştir.bir işi teknolojiyle yapmışsan o iş değildir zaten.insan ömrünü uzatacak şeyler üretiliyor dediler teknoloji için ancak öyle bir teknoloji üretildiki bakın insanlık elden gitti şimdide doğa elden gidiyor.teknoloji doğa olaylarını önleyecek şeyler geliştirmeye çalışsada bunları üretirken yarardan fazla zarar vermeleribunları önlemiyor zıttına dünyayıda elden çıkarıyor.teknoloji insan işini kolaylatıran belirli şeyleri önleyendir.ancak insan dediğin emek vermeldir.yarar etmeye çalışsalarda teknoloji şimdiden kaybetti. bir şeylerin yararına gidelim derken zararına gittiler ve doğa yok oluyor. yani teknoloji kaybediyor.teknolojisiz hayat olmaz diyenler için de eskiden nasılda oluyordu.hemde daha zevkli emek veren insanlık duygusu içeren sağlıklı ve temiz bir yaşammmm........

teknolojinin toplumumuza verdiği zararları yazmaya sayfalar yetmez ama en önemlisi,nükler ve kimyasal silahlar.amirikanın ırağa attığı teknolojik bombalar sonucu yaşamın ne olduğunu bilmeyen yüzlerce çocuk ölüyor ve bu kullanılan teknoloji harikası olarak görünüyor


evet kesinlikle telnolojinin,yararları olduğu halde zararlarıda çoktur.birkaç örnek:
insanoğlu tüfeği,barutu.atom bombasıv.b. şeyler bulmuş savaşlara bir yol değilmi bunlar?
testere,balta,beton v.b. şeyler bulmuş çevre katliamlarına sebep açmamışmı?
ateşi bulmuşlar,orman yangınları veya yangınlara sebep açmamışmı?
bizlere her zaman yararlı olan bilgisayar.telefon ve cep telefonlarının etraflara yaydığı radyasyonu bir düşünün.hiç düşündünüzmü.en basitinden annemiz babamız her gün bizleri uyarır zaten çok televizyon izlemeyin,yakından izlemeyin gözleriniz bozulur diye ki zaten bunu hepimiz biliyoruz ama hiç umursamıyoruz bile.televizyon veya bilgisayar yüzünden bir çok kişinin gözleri bozuk gözlüklü haldeler.sağlığımız için teknolojinin yararlarından faydalanabiliriz ama en çok da zararlarını göz önüne sergilemek gereklidir..sizce öyle değilmi?


Teknoloji insanların hayatlarını yoluna koymak için tasarlanmıştır. Her yıl çok daha fazla araba yollara çıkmakta. bu yeni araçlar önceki modellerden daha çevreyle barışık olmasına rağmen, artan araç sayısını inkar edemez.. Teknolojinin çevresel etkileri sadece son zamanlarda idrak edildi.

• Ozon incelmesi ve delinmesi – otomobiller ve aerosol kutuların fazlalığına bağlı olarak
• Yağmur ormanlarının katledilmesi – toprakların genişletilmesi, kağıt ürünleri için kesim gibi…, hayvan endüstrisi için milyonlarca hayvanın üretilebileceği çayırlar yaratmak için.


Gerek termik santrallerden, gerekse fabrika bacalarından, araba egzozlarından çıkan zehirli gazlar, gün geçtikçe atmosferdeki havayı daha da kirletiyorlar. Sadece havayı kirletmekle kalmıyor, çok yoğunlaştığı zaman, asit yağmuru şeklinde toprağı da etkiliyorlar. Hava kirliliğine yol açan gazların insan sağlığını nasıl etkilediği yıllardır araştırılan bir konu. Hava kirliliğinde en çok açığa çıkan gazlardan biri olan sülfürdioksit, solunum yolu problemlerine yol açıyor; üstelik akciğer dokusunu da zedeliyor. Monoksit, sinir sisteminin çalışmasını etkiliyor. Kurşun ise çocuklarda beyin zararlarına yol açıyor. Yine bol miktarda bulunan nitrojendioksit, nefes almayı güçleştirirken astıma da neden oluyor.

Bugün çoğu insanın karşı karşıya kaldığı elektromanyetik alanların zararları sigara içmek, nükleer radyasyon, yoğun hava kirliliği,kronik yetersiz beslenme ve benzerlerinden olasılıkla daha az zararlıdır. Ancak maruz kaldığımız alanların günden güne artıyor olması ve etkilerinin ancak uzun vadede ortaya çıkabilecek olması bu durumu değiştirebilir.

Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda çocukluk çağı kanserlerindeki artışın epidemiyolojik olarak gösterilmesi ile tüm bu konudaki araştırmalar US National Academy of Sciences (Amerikan Bilimler Akademisi) tarafından tekrar incelenmiş ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu Amerikan Bilimler Akademisi tarafından kabul edilmiştir.

Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin (0-300 Hz) kanser riskini artırdığını göstermektedir. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokularıdır.

Nükleer santrallerde atom çekirdekleri parçalanarak enerji sağlanır.Atomun çıkardığ ısı enerjisi yüksektir,ama çıkardığı radyasyon ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanır ve uzun yıllar radyasyon yayar.Ayrıca santraldeki ufak bir sızıntı milyonlarca canlının radyasyona maruz kalmasına sebep olacaktır.Örneğin;1986 yılında Rusya'da Çernobil Nükleet Santrali'ndeki sızıntıdan 3milyon insan radyasyona maruz kalmış,radyasyon,Karadeniz kıyılarına kadar ulaşmıştır.


evet teknolojinin zararları çoktur,özellikle belli bir yaş aralıgındaki gençleri ve çocukları son derece olumsuz etkilet teknoloji!! gökhan arkadasın somut örneklerinin yanında sosyo-kültürel duruma olan olumsuz etkilerinide ben söyleyim.mesela teknolojinin artmasıyla toplumun her kesiminde bir iletişim kopuklugu oluşmuştur,kimse kimseden yardım istemez fikir danışmaz duruma gelmiştir.. eskiden yoktu bu kadar adsl-cep tel.rı falan ama daha dolu dolu yaşanırdı herşey daha bi başkaydı dünya,kitap okutulurdu 10 sene öncesine kadar çocuklara..şimdi ise kitap okumayan ve teknolojinin ortaya çıkardıgı popüler-kültür yozlaşmasının etkisi altına aldığı bir nesil yetişmekte ülkemizde!!! çok yazık hemde çok !!!!!!!!!!!!!!!!! insanoğlu kendi iradesiyle hareket edebilen bir varlıktır.teknolojiyi geliştiren insanoğludur.insanlar sorumsuzca davranışlarda segileyebilir.işte teknolojide buna örnektir.teknolojinin insan ve doğa hayatına zarar verdiğini bile bile üretmek sorumsuzca bir davranıştır.ülkemizde birçok teknoloji kurbanı vardır.bazı insanlar teknoloji yararlı der.teknolojinin yararlı olduğunu düşünsek bile ki bu doğru değil insanoğlunun bunu yanlış kullanacağını biliyoruz.ama zararlı. zararlı olduğunu düşünürsekte akla bir çok şey gelir işte bunlardan bahsedeceğiz.teknolojinin birçok zararı vardır.hem kişisel hemde toplumsal bakımdan.hadi sırf bunlar var diyelim ama bir tek bu değil eski zevkimizide alıp götürdü.teknoloji insanı geliştirir derler.tam aksine.teknoloji insanı geliştirmez değiştirir.örnek veriyim.bilgisiyar gelişme demektir derler.bilgisiyar çağın teknolojisidir. ama bilgisayarda insanı zarara iten şeylerde vardır.hem iyi hem kötü diye birşey olmaz.kötü iyi varsa iyiyide götürür.bilgisayarın içinde bazı değil bir çok kötü site program vb şeyler vardır.o zaman bilgisayarı bir teknoloji değil zamanımızı boş ve zararlı şeylerle çalan bir alet olarak tanımlarız.teknolojinin zararlı olduğu zaten çok bariz.ahhhhh eski toplumlarımız nerede derler.şimdiki ahlak başka derler.ben bunun nedenini ispatlı bir şekilde söyleyeyim.örneğin eski toplumlarda teknoloji yoktu.ama şimdi var.ve bu yüzden teknoloji zamanımızı çaldığı içn insanne insan yüzü ne ahlak yüzü görebiliyor.bir çok teknolojik alet var artık.insanlar bu gelişen teknolojinin saçmasapan şeyleriyle ilgileniyor.birçok teknolji var evet.ama çoğu teknoloji insanı kötüye itiyor.geriye kalanın ise insana pek faydası dokunmuyor.toplumsallık demek saygı sevgi kardeşlik ahlak demektir. benim toplumsallıktan sözüm teknolojiyle ilgilenmeyen bir toplum.ama teknoloji bizim zamanımızı çalıyor toplum yüzü göremiyoruz.zaman kıymetli bir hazinedir hemde çokkıymetli.teknoloji ise insanı yaşamdan koparantembelliğe iten saygısızlaştıran insana hemde çevreye zarar veren toplumu düşüren alçaltan bir saçmalıktır.ve malasef ki yazıklar olsunki insan yaşamını belirleyen ve tüm toplumu ilgilendiren bir hazineyi bir anlık insanı ateşe atan zevke saçmalığa değişebiliyorlar.ben teknoloji iyi de diyebilirim.ancak demiyorum. çünkü teknolojiyi insan yararına icat ettik diyip insan zararınada geliştiriyorlar.teknoloji yüzünden dünyamız nereye gidiyor bir bakın. ben teknolojisiz bir yaşam istiyorum.işte ozaman toplumsallık artacak insan herşeyi hazırdan değil kendi çabasıyla üretecek dünya temiz olacak insan sağlıkılı olacak nefes alacak hayvanlar bitkiler rahatlayacak.doğamız denizimiz gökyüzümüz sağlıklı olacak sevgi saygı dostluk iletişim artacak ölümler azalacak.teknolojiyi insn zararına geliştiriyorlar.örneğin hiroşima. örneğin ırakta üretilen füze insanı öldüren insanlık duygusundan mahrum bırakan sorumsuzlaştıran teknoloji.teknoojinin olmadığını düşününce insanlıkla yaşayan sağlıklı uzun ömürlü zevkli bir toplum gördük teknolojiyle herşey artık çok basit.ama teknoloji olmadan herşeye emek veriliyor.birde teknolji varken tek yararı insanının işini daha çabuk ve yorulmadan yapması zaten insan dünyaya birşeylere çaba vermek için gelmiştir.bir işi teknolojiyle yapmışsan o iş değildir zaten.insan ömrünü uzatacak şeyler üretiliyor dediler teknoloji için ancak öyle bir teknoloji üretildiki bakın insanlık elden gitti şimdide doğa elden gidiyor.teknoloji doğa olaylarını önleyecek şeyler geliştirmeye çalışsada bunları üretirken yarardan fazla zarar vermeleribunları önlemiyor zıttına dünyayıda elden çıkarıyor.teknoloji insan işini kolaylatıran belirli şeyleri önleyendir.ancak insan dediğin emek vermeldir.yarar etmeye çalışsalarda teknoloji şimdiden kaybetti. bir şeylerin yararına gidelim derken zararına gittiler ve doğa yok oluyor. yani teknoloji kaybediyor.teknolojisiz hayat olmaz diyenler için de eskiden nasılda oluyordu.hemde daha zevkli emek veren insanlık duygusu içeren sağlıklı ve temiz bir yaşammmm........
i

bencede teknoloji çok zararlıdır örneğin bir bilimsel arştırmaya dayanarak 2 çocuktan biribni tv başına koymuşlar ve diğer çocuğu oyuncağın başına koymuşlardır.bunun sonucunda tv başındaki çocuğun zekasının düştüğünü dile getirmişlerdir ama diğer çocuğun ise hayal dünyasının geliştiğini görmüşlerdir buda şunu belirtir aklı olan kişi teknoloji bağımlısı olamammalı


Bence teknoloji yararlıdır !'! mesela teknoloji olmasaydı hastaları nasıl iyleştirecektik?teknoloji sayesinde tıp ilerledi ve bir çok hastalığın tedavisi olmaya başladı.
teknoloji olmasaydı her taraf elektrik olmadığı için karanlık olurdu.nasıl olsa tekoloji yüzünden dünya yok olmayacak.dünya zaten elinde sonunda yok olacak.bunun tek sebebi teknoloji değil.mesela arabada olmasaydı hastaları hastahaneye nasıl yetiştirirdik?teknoloji olmasaydı telefonlarda olmayacağı için ambulans ve benzeri şeyleri çağıramazdık !teknolojinin zararından çok yararı wardır!'!'

1) Teknolojik aletlerin bir kısmının zararlarının yanında yararları da vardır ancak; Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının hala bir yararı bulunamamıştır. Şu an bile dünyada 27000 nükleer silah var ve bunlardan 4000’i her an harekete geçebilir.

2) Çernobil kazası, radyasyon yayan cep telefonları, teknolojinin büyük icatlarından biri olan sigara nedeniyle teknoloji, kurbanlarını tedavi etmekle zaten yükümlüdür. Ancak günümüzde uygulanan kemoterapi bir çok tedavi yöntemi hastalığın kendisinden daha kötüdür.

3) Bir çok çocuk ve yetişkin bilgisayar karşısında fazlasıyla zaman geçirmektedir. Bunun sonucunda da bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Teknoloji bu hastalıkları tedavi edebilse de hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez.

4) Çıkan bir çok yeni ürün bize kültürümüzü unutmuştur. Fast food adı verilen hızlı yemekler yüzünden, Türk mutfak kültürü büyük zararlar görmüştür. Teknoloji sayesinde dilimize yeni giren, ve MSN’ce konuşulan sözcükler Türkçe’mizi bozmaktadır.

5) Teknoloji yüzünden fabrikalarda çalışan bir çok insan işsiz kalmıştır. Ayrıca yine teknoloji yüzünden, nalburluk, kabavçılık, kunduracılık gibi bir çok meslek unutulmuştur.

6) Gezegenimizin en büyük sorunu olan Küresel ısınma felaketine teknoloji sebep olmuştur.


Bence teknoloji rahatlık ve hız getirdiği için yararlıdır ama aile içi iletişim ve benzeri sosyal sorunları ayrıca radyasyon yayan cihazları getirdiği ve insanları gereğinden fazla tembelliğe alıstırdığı için zararlıdır.Arkadaşlardan bazıları hastalıkların çözümünü bulduğu için yada hasta taşıdığı için yararlıdır demiş. Şöyle düşünün eğer teknoloji ilerlememiş olsaydı bugün bizi hasta yapacak olan bir çok etkende olmayacağından teknolojinin geliştirdiği arabalara ya da hastaları tedavi etme yöntemlerine ihtiyaç olmayacaktı.ama şunu inkar etmeyeceğimki geçmişte de hastalıklar vardı bunların çözümüne yardımcı oldu ama bu da geçmişte bitkilerle ilgilenen kişilerle halledildi.biri hasta olduğunda bu tür insanlara haber verilir ve hastanın büyük ihtimalle iyileşmesi sağlanırdı.her nekadar bahsettiğimiz hastalıklar bugün bizim için sıradan sayılan grip gibi hastalıklar olsa da....


Teknoloji tek başına bir medeniyet kriteri olamaz! Teknoloji bir araçtır ve mühim olan bu aracın ne kadar geliştiği değil hangi amaca hizmet için kullanıldığıdır. Örneğin bugün birçok teknolojide öncü olan batı ülkeleri ve ABD sahip olduğu teknolojiyi başka milletleri sömürmek ve buna direnenleri de gelişmiş silahlarla yok etmek için kullanmaktadır. Yanıbaşımızdaki Irak'ta 3 yıl içinde 700bin civarında insan öldürülmüş, etnik ayrışmalar yaratılarak insanlar birbirine düşürülmüştür. İşte batının teknolojiden anladığı budur. Çünkü batı pragmatiktir ve ötekini değil yalnız kendini düşünür ve bilim ahlakına da asla önem vermez! Halbuki teknoloji insanlığın yararına da kullanılabilir, yeterki iyi ve paylaşımcı, merhametli insanlar bu teknolojiye hakim olsunlar. Örneğin internet teknolojisi sayesinde bilgi alışverişi kolaylaşmış ve insanlar eskisi kadar kolay kandırılamaz ve manipule edilemez hale gelmişlerdir. Tabi ki internetin de zararlı kullanımı mevcuttur ama bize düşen görev bu aracı iyi yönde kullanmaktır! Karanlığa küfredeceğimize bir mum da biz yakmalıyız! Unutmayalım çöl geniştir ama çölü oluşturan da küçük kum tanecikleridir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !